Pomocna dłoń w katechezie i nie tylko ...
Mózg
nastolatka
JAK GO USPRAWNIĆ?
prof. Jerzy Vetulani
Działania opiekunczo-wychowawcze dla osób niepełno-
SPRAWNYCH
ks. Przemysław Kansy
Szkoła powinna uwzględniać indywidualne możliwości i potrzeby każdego dziecka, koncentrując się na tym, jak efektywnie uczyć oraz wspierać samodzielność zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami
Jak pomóc uczniowi
przeżywającemu ŻAŁOBĘ
ks. Grzegorz Kowalski
Utrata bliskiej osoby, wywołuje u najbliższych bez względu na wiek, głęboki kryzys emocjonalny, a co za tym idzie różne sposoby radzenia sobie ze stresem, czy dostosowaniem się do tej jakże trudnej, nieodwracalnej sytuacji. Żałoba, jako stan spowodowany śmiercią kogoś z bliskiego otoczenia, jest przeżywany przez każdego inaczej, dlatego jej nasilenie, jak i czas trwania są bardzo różne. Cechuje się zarówno wieloetapowością jak i tym, że jest procesem przebiegającym w sposób falowy, tzn. występują zmienne nasilenia się doznawanego cierpienia związanego z utratą kogoś bliskiego.
Człowiek w teologii
STWORZENIA
ks. Łukasz Nowak
Perspektywa biblijnego objawienia nakazuje nam spoglądać na świat, jako kres Bożego działania w odniesieniu do posłannictwa Jezusa Chrystusa. W Nowym Testamencie objawienie ukazuje nam Boga, Stwórcę świata, który jest tożsamy z Ojcem Jezusa Chrystusa, a stworzenie ma swe „chrystologiczne jądro; jego początek i kres znajdują swe źródło i ukierunkowane w darze Przymierza, zawartego w Paschalnym wydarzeniu Jezusa Chrystusa”.
Wychowanie religijne w pedagogice
MARII MONTESSORI
Joanna Michalska
Maria Montessori uważała , że nic nie dzieje się przypadkiem, że każdy element ma swoją funkcję i miejsce we wszechświecie jak również każdy dąży do harmonii. Twierdziła, że każdy człowiek ma pewną rolę do odegrania i żadna misja nie jest ważniejsza od innej. Mówiła o powołaniu „obowiązku realizowania się w harmonii ze wszystkim i w swojej służbie”.